حساسیت به مولتی ویتامین چه نشانه هایی دارد؟

حساسیت به مولتی ویتامین یک عارضه رایج است.‌ به عبارت دیگر برخی از افراد بدنشان به خوردن مولتی ویتامین واکنش آلرژیک نشان می دهد. البته ناگفته نماند که علائم آلرژیک به مولتی ویتامین در همه افراد یکسان نیست.
به عبارت دیگر همه افرادی که به مصرف مولتی ویتامین حساسیت دارند با علائم یکسانی مواجه نمی‌ شوند و ممکن است شدت علائم در برخی از افراد شدید و در برخی دیگر خفیف باشد. بسیاری از افراد با علائم حساسیت به مولتی ویتامین چندان آشنا نیستند و نمی دانند؛ بدن واکنش آلرژیک به مولتی ویتامین و یا ویتامین خاصی را با چه عوارضی نشان می ‌دهد؟
به همین دلیل زمانی که در معرض واکنش آلرژیک ناشی از مصرف مولتی ویتامین قرار می گیرند، متوجه نمی شوند که ناراحتی آنها چیده شده بر آنها، ناشی از مصرف مولتی ویتامین بوده است و باید در خوردن قرص یا شربت مولتی ویتامین احتیاط کنند. در ادامه مطلب علائم ناشی از مصرف مولتی ویتامین بررسی خواهد شد.

حساسیت به مولتی ویتامین چه نشانه هایی دارد؟

مولتی ویتامین چیست؟

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بخش مهمی از نیازهای بدن را تشکیل می دهند. در واقع برای آن که بدن انسان بتواند عملکرد صحیح و روتین خود را داشته باشد نیاز به یک سری ویتامین ها دارد. در حالت عادی بدن ویتامین های مورد نیاز خود را از مواد غذایی دریافت می ‌کند. اما گاهی اوقات برخی به دلیل نداشتن برنامه غذایی سالم یا ابتلا به برخی از بیماری ها دچار کمبود ویتامین می شوند.
بنابراین برای جبران کمبود فوق به ناچار مجبور به مصرف مولتی ویتامین یا ویتامین خاصی هستند. مولتی ویتامین هم به صورت قرص و هم‌ به شکل شربت وجود دارد. ممکن است بعضی از افراد فقط به یکی از اشکال مولتی ویتامین حساسیت داشته باشند. اما برخی دیگر در هر صورت پس از مصرف مولتی ویتامین دچار علائم آلرژی می شوند.

علت حساسیت به مولتی ویتامین چیست؟

سیستم ایمنی بدن همانطور که از عنوان آن مشخص است وظیفه محافظت از بدن را بر عهده دارد. هر زمان که گلبول های سفید خون یا همان سربازان محافظ بدن، تشخیص دهند یک عامل خارجی وارد بدن شده است، از طریق تولید آنتی بادی شروع به جنگیدن با آن عامل می کنند.
زمانی که شخصی به یک ماده غذایی یا دارویی حساسیت داشته باشد آنتی‌بادی‌ها ماست سل ها را در بدن و تحریک می کنند که نتیجه آن آزاد شدن مواد شیمیایی التهابی است. از اینرو کسانی که به مولتی ویتامین حساسیت دارند پس از خوردن این دارو دچار واکنش آلرژیک می شوند.

حساسیت به مولتی ویتامین چه نشانه هایی دارد؟

علائم و نشانه های حساسیت به مولتی ویتامین

علائم حساسیت به مولتی ویتامین در همه افراد یکسان و به یک میزان نیست. اما در اکثر موارد کودکان و همچنین بزرگسالانی که به این دسته از داروها حساسیت دارند پس از مصرف دچار کهیر پوستی می شود. در واقع کهیر پوستی شایع ‌ترین علائم حساسیت به مولتی ویتامین به شمار می رود. کهیر پوستی بسیار آزار دهنده بوده و با خارش شدیدی به همراه است.
کهیر ناشی از مصرف مولتی ویتامین ممکن است در هر قسمتی از بدن بروز پیدا کنند. اما بدترین حالت آن زمانی است که کهیر در گلو ایجاد‌ شود. زیرا در چنین شرایطی علاوه بر ایجاد خارش شدید موجب بروز مشکلات تنفسی نیز می شود. به طور کلی شایع ترین علائم حساسیت به مولتی ویتامین شامل موارد زیر است.

تورم در صورت و زبان

تورم صورت و زبان یکی از علائم شایع حساسیت به مولتی ویتامین است و بسیاری از کسانی که به این دسته از داروها حساسیت دارند پس از مصرف چنین عارضه ‌ای را تجربه خواهند کرد. ناگفته نماند کسانی که حساسیت شدیدی به مصرف مولتی ویتامین ها دارند این عارضه را شدیدتر تجربه خواهند کرد.

تنگی نفس

یکی دیگر از علائم جدی حساسیت به مولتی ویتامین این است که پس از مصرف فرد احساس می ‌کند که راهِ گلویش بسته شده و نفس کشیدن برای سخت است. کسانی که با چنین عارضه ‌ای مواجه می ‌شوند شرایط اورژانسی دارند و باید خیلی سریع به اورژانس منتقل شوند. زیرا ممکن است این عارضه به صورت جلدی سلامتی و حیات آنها را به خطر بیندازد.

حساسیت به مولتی ویتامین چه نشانه هایی دارد؟

بثورات پوستی

بخش دیگری از پاسخ بدن به حساسیت، مولتی ویتامین علی الخصوص ویتامین ب ۱۲ بثورات پوستی و خارش است. باید متذکر شد افرادی که در طولانی ‌مدت دوز بالایی از ویتامین b۱۲ را مصرف می ‌کنند نیز ممکن است علیرغم عدم حساسیت به مولتی ویتامین چنین عارضه ای را تجربه کنند. کسانی که پس از مصرف مولتی ویتامین و B12 به صورت شدید دچار بثورات پوستی می ‌شوند، می توانند با استفاده از پماد کالامین این عارضه را تسکین دهند. البته اگر کهیر در گلو ایجاد شود فرد به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز خواهد داشت.

تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ یکی دیگر از علائم حساسیت به مولتی ویتامین است. این شکل آلرژی بیشتر در کسانی مشاهده می‌ شود که نسبت به دریافت ویتامین آ حساس هستند. کسانی که پس از مصرف مولتی ویتامین و ویتامین آ دچار ناراحتی‌ های سیستم گوارشی نظیر حالت تهوع می شوند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

اسهال

حساسیت به ویتامین هایی که به صورت چربی در آب حل می شوند با مشکلات گوارشی نظیر اسهال و استفراغ مواجه خواهند شد. باشند، بنابراین باید از دریافت این دسته از ویتامین ها که شامل ویتامین E,D,A و K است خودداری کنند. البته ناگفته نماند که در حالت کلی دریافت بیش از حد این دسته از ویتامین ها برای انسان ضرر دارد. زیرا آنها در بدن تجمع پیدا می‌ کنند و به سطوح سمی می رسند. در چنین مواردی میزان حساسیت بدن به مولتی ویتامین بسیار بالاتر می رود.