تفاوت کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه

تفاوت کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه، هر فردی برای محافظت پوست خود در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید بر دست‌ها و صورت به صورت روزانه بر استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مداومت کند. استفاده از ضد آفتاب‌ها برای خانم‌ها و آقایان در روتین پوستی از ضروریات است. این کرم‌ها با توجه به جنسیت افراد تولید می‌شود و به تفکیک جنسیت به ۲ صورت یعنی ضد آفتاب مردانه ، ضد آفتاب زنانه دیده می‌شوند. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌ کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه تفاوت فرمول ساخت و یا ترکیبات شیمیایی موجود در این کرم‌ها است. ضد آفتاب‌های مردانه از فرمول ساخت و ترکیبات شیمیایی سبک‌تر و ملایم‌تری برخوردار است.

تفاوت کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه

تفاوت‌های دیگر این ضد آفتاب‌ها نیز به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

پوست آقایان نسبت به خانم‌ها ضخیم‌تر است. به همین دلیل در ساخت ضد آفتاب آقایان از ترکیبات سبک‌تری استفاده می‌شود تا سازگاری بیشتری با پوست آن‌ها داشته باشد. اما پوست خانم‌ها به نسبت آقایان نازک‌تر و ظریف‌تر است و همچنین به دلیل احتمال بالای بروز مشکلات پوستی در خانم‌ها حساسیت بیشتری وجود دارد. در ضد آفتاب‌های زنانه از ترکیباتی با اثر محافظتی بیشتر در برابر اشعه ماورای بنفش نور خورشید استفاده می‌شود.
در پوست مردان نسبت به زنان، محتوای رطوبت و چربی بیشتری وجود دارد. به همین دلیل بیشتر ضد آفتاب‌های مردانه ارائه شده در داروخانه‌ها، فاقد چربی هستند. ضد آفتاب‌های فاقد چربی از باز شدن بیش از حد منافذ باز پوست جلوگیری می‌کنند و ضد آکنه و یا ضد جوش هستند‌. در صورتی که خانم‌ها پوست چربی دارند بایستی از کرم‌های ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنند. بنابراین ضد آفتاب‌ها علاوه بر نوع جنسیت، با توجه به نوع پوست به صورت پوست چرب، پوست خشک، پوست مختلط ارائه می‌شود.
کرم‌های ضد آفتاب مردانه بیشتر بی رنگ‌ هستند که دلیل آن عدم تمایل آن‌ها به استفاده از کرم‌های آرایشی و تغییر رنگ پوست است. بنابراین شرکت‌های سازنده ضد آفتاب بی رنگ مخصوص آقایان تولید می‌کنند. اما بانوان از کرم‌های ضد آفتاب رنگی و کرم پودری به وفور استفاده می‌کنند.

تفاوت کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه

 

 تفاوت‌های پوست زنان و مردان

تفاوت کرم های ضد آفتاب زنانه و مردانه به دلیل تفاوت‌های پوست زنان و مردان است. در این قسمت از مقاله به تفاوت‌هایی که بین پوست مردان و زنان است، اشاره خواهیم کرد:
پوست مردان از زنان ضخیم‌تر است: محتوای کلاژن پوست مردان از زنان بیشتر است، در نتیجه پوست آن‌ها ۲۵درصد ضخیم‌تر است. بنابراین پوست زنان بیشتر با حساسیت‌ها و مشکلات پوستی مواجه می‌شود.
غدد چربی در پوست مردان نسبت به پوست زنان فعال‌تر است: به دلیل فعال‌تر بودن غدد چربی در پوست مردان نسبت به زنان، محتوای رطوبت در پوست مردان بیشتر است. همچنین روند پیری پوست مردان به صورت تدریجی و در شیب کندتری اتفاق می‌افتد. سطح استروژن زنان در زمان یائسگی کاهش یافته و روند پیری پوست آن‌ها سریع‌تر اتفاق می‌افتد. علت این مسئله کاهش ضخامت و رطوبت پوست آن‌ها در این زمان می‌باشد.
تفاوت هورمون‌های مردانه و زنانه: تستوسترون هورمون مردانه‌ای است که به میزان اندک در بدن زنان ترشح می‌شود. پوست آقایان به دلیل ترشح این هورمون از ضخامت بیشتری برخوردار است. بنابراین محصولات مراقبت از پوست آقایان همچون ضد آفتاب مردانه سبک‌تر و ملایم‌تر هستند.
رنگ پوست مردان نسبت به زنان تیره‌تر است: طبیعی است که به دلیل تیره‌تر بودن پوست مردان نسبت به زنان، میزان محافظت مورد نیاز از پوست مردان کم‌تر از پوست زنان است. البته این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز دارد تا بتوان به صورت قطعی به آن اشاره کرد.
محافظت از پوست مردان به کمک ریش و سبیل: پوست مردان ریش و سبیل دارد که از پوست در برابر عوامل مخربی همچون اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت می‌کند. به همین دلیل محصولات مراقبت از پوست آقایان سبک‌تر و ملایم‌تر است.

تفاوت کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه

ضرورت استفاده از ضد آفتاب برای آقایان

به دلیل تفاوت‌های پوست زنان و مردان که در سطرهای قبلی اشاره شد، بایستی هر فردی از ضد آفتاب متناسب به جنسیت استفاده کند. با این که پوست مردان از زنان مقاوم‌تر است، اما به ضد آفتاب مردانه متناسب با نوع پوست خود نیاز دارند. اما در کشور ما آقایان توجهی به این موضوع ندارند و به نسبت خانم‌ها بیشتر در معرض عوامل مخربی همچون اشعه‌های مضر نور خورشید قرار دارند. آقایان بایستی در نواحی دست‌ها و صورت و گردن از ضد آفتاب استفاده کنند.

تفاوت کرم‌های ضد آفتاب زنانه و مردانه

آیا آقایان می‌توانند از ضد آفتاب زنانه استفاده کنند و بالعکس؟

خیر، هر فردی با توجه به جنسیت خود بایستی ضد آفتاب تهیه کند. اگر به داروخانه مراجعه شود، می‌توانید تنوع ضد آفتاب زنانه و مردانه را مشاهده کنید. همچنین ضد آفتاب‌ها با توجه به نوع پوست و رنگ دلخواه قابل مشاهده هستند. اگر آقایان از ضد آفتاب زنانه استفاده کنند، با حساسیت و مشکلات پوستی مواجه خواهند شد که به راحتی قابل درمان نیست. بالعکس این موضوع نیز صدق می‌کند. بهتر است بدانید که متخصصان پوست به ضرورت استفاده هر فرد از ضد آفتاب متناسب با جنسیت اشاره می‌کنند.