فواید استفاده از مکمل های ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم ترین و ضروری ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که کمبود آن می تواند عوارض زیادی را برای بدن شما در پی داشته باشد. ساده ترین راه جذب ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید است بطوری که رنگ پوست شما پس از برخورد با این اشعه ها به رنگ صورتی تبدیل شود. اما امروزه و به دلیل از بین رفتن خانه های ویلایی و کمتر قرار گرفتن افراد جامعه در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب 60 الی 70 درصد افراد جامعه با کمبود ویتامین دی مواجه هستند. کمبود این ویتامین می تواند موجب افت عملکرد سیستم بدن شما شده و عوارض جبران ناپذیری را برای شما به دنبال داشته باشد. یک آزمایش خون ساده می تواند نشان دهنده احتیاج شما به مکمل های این ویتامین معجزه گر باشد.

فواید استفاده از مکمل های ویتامین D

چرا از مکمل های ویتامین دی استفاده کنیم

امروزه با پیشرفت علم و با انجام تحقیقات بیشتر خواص فوق العاده ای از مصرف این ویتامین بدست آمده که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

سلامت استخوان ها و دندان ها

وجود ویتامینd برای جذب کلسیم واجب و ضروری است و اگر بدن شما با کمبود این ویتامین مواجه باشد حتی در صورت مصرف کلسیم بدن شما جذب مفیدی نخواهد داشت.
اگر شما نتوانید کلسیم مورد نیاز خود را جذب کنید، بدن برای رفع نیاز خود از توده استخوانی استفاده میکند، این روند موجب تحلیل رفتن قوای استخوان های شما شده و پس از مدتی شکستکی و پوکی استخوان را برای شما به دنبال خواهد داشت.
این ویتامین با کمک به جذب کلسیم موجب تقویت استخوان های شما شده و از درد های مفصلی و از بین رفتن تراکم استخوان های شما جلوگیری می کند.

دیابت نوع 2

در بیماری دیابت نوع 2 بدن نمی تواند استفاده درستی از انسولین موجود کرده و به همین دلیل قند خون فرد بالا می رود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف ویتامین دی به بدن در استفاده صحیح از انسولین کمک شایانی کرده و از ابتلا افراد به دیابت نوع 2 جلوگیری می کند.

فواید استفاده از مکمل های ویتامین D

بارداری ایمن

یکی از مهم ترین ویتامین هایی که باید مورد استفاده بانوان باردار قرار بگیرد ویتامین D است. کمبود این ویتامین موجب جلوگیری از رشد صحیح مغز جنین این افراد می شود. همچنین می تواند عضله های رحم را تحریک کرده و موجب زایمان زودرس و بدنیا آمدن نوزاد نارس شود.
تامین نیاز بدن به این ویتامین در بانوان باردار موجب تنظیم فشار خون این افراد شده و می تواند از مرگ جنین در رحم فرد جلوگیری کند.
ما مصرف این ویتامین را به بانوان بارداری که با کمبود آن مواجه هستند به شدت توصیه می کنیم، چرا که ویتامین دی از عفونت جلوگیری کرده و احتمال ابتلا نوزاد به آسم و اوتیسم را کاهش می دهد.

سرطان

یکی از دلایل استقبال افراد مختلف از این ویتامین، جلوگیری از ابتلا به سرطان های مختلف از جمله: سرطان سینه، پروستات و پانکراس است.
بانوان اگر در سنین کم شروع به مصرف یه مکمل باکیفیت برای تامین نیاز بدن خود به ویتامین دی بکنند، در صورت ابتلا به سرطان سینه با نوع سبک، خوش خیم و قابل درمان این سرطان مواجه می شوند.

سلامت قلب

مصرف مداوم و منظم ویتامین دی می تواند فشار خون و کلسترول خون شما را تنظیم کرده و از گرفتگی رگ ها و عروق خونی شما جلوگیری کند.
زمانی که فشار خون بدن شما تنظیم و نرمال نباشد می تواند موجب پاره شدن رگ های خونی و ابتلا شما به سکته های مغزی و قلبی شود.

چاقی و کاهش وزن

هر چه وزن فرد بیشتر باشد بدن او به ویتامینd بیشتری نیازمند است. مصرف ویتامین دی با کنترل صحیح انسولین خون و کاهش اشتهایی که به دنبال دارد می تواند موجب کاهش وزن و از بین رفتن اضافه وزن شما باشد.

فواید استفاده از مکمل های ویتامین D

افسردگی

یکی از کارایی های قرص های ضد افسردگی موجود در بازار کمک به تولید و ترشح سروتونین(هورمون شادی) در بدن است؛ ویتامین دی نیز به راحتی می تواند موجب افزایش این هورمون در بدن شود از این رو این ویتامین را به اصطلاح ویتامین ضد افسردگی می نامند.
تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف منظم ویتامین دی در افراد مبتلا به افسردگی توانسته افسردگی آن ها را بطور چشم گیری کاهش دهد.

کارکرد عضلات

از دیگر فواید مصرف ویتامین d می توان به بهبود کارکرد عضلات اشاره کرد. این ویتامین می تواند موجب تقویت ماهیچه ها و عضلات شما شده و بهبود عملکرد آن ها را خصوصا در تمرینات ورزشی سخت بدنبال داشته باشد.

سردرد

یکی از دلایل ابتلا به سردرد های پی در پی بالا رفتن ناگهانی فشار خون و تنظیم نبودن آن به دلیل کمبود ویتامین دی است. شما با تامین نیاز بدت خود به این ویتامین می تواند به تنظیم فشار خون بدن کمک بزرگی کرده و با این نوع سردردها خداحافظی کنید.

فواید استفاده از مکمل های ویتامین D

بیماری های خود ایمنی

از مهم ترین فواید مصرف ویتامین دی می توان به جلوگیری از ابتلا به بیماری های خود ایمنی اشاره کرد.
ویتامین دی با تقویت سیستم ایمنی بدن شما از مختل شدن آن جلوگیری کرده و از ابتلا فرد به بیماری های خود ایمنی از جمله ام اس جلوگیری می کند.
زمانی که صحبت از جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا می شود همه افراد از ویتامین C یاد می کنند، اما لازم به ذکر است که ویتامین D با تقویت سیستم ایمنی موجب جلوگیری از ابتلا شما به این بیماری ها می شود.

سلامت مغز

یکی از راه های جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف تقویت و حفظ سلامت مغز است. ویتامین دی از جمله ویتامین های تقویت کننده مغز است که می تواند از ابتلا افراد به بیماری های مختلفی از جمله آلزایمر، زوال عقل، پارکینسون و… جلوگیری کند.

چگونه ویتامین دی را مصرف کنیم؟

این ویتامین محلول در چربی بوده و برای جذب بهتر خود به چربی های مفید نیازمند است. از این رو پیشنهاد می شود این ویتامین را همراه با وعده های اصلی غذایی خود بطور مثال پس از صرف ناهار و یا شام استفاده مصرف کنید.