افزایش قد به عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، تغذیه، ورزش و سلامت کلی بستگی دارد. ژنتیک مهم ترین عامل محسوب شده و حدود 80 درصد از قد یک فرد را تعیین می کند. تغذیه، ورزش و سلامت کلی نیز می توانند تأثیر قابل توجهی بر قد داشته باشند.

از جمله راه های افزایش قد برای دختران و پسران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب برای رشد و نمو در همه سنین مهم است، اما برای افزایش قد در دوران رشد اهمیت ویژه ای دارد. یک رژیم غذایی متعادل و مغذی باید شامل مقادیر کافی از پروتئین، کلسیم، ویتامین D و سایر مواد مغذی ضروری برای رشد استخوان ها باشد.

پروتئین

پروتئین برای ساخت و ترمیم بافت های بدن از جمله استخوان ها ضروری است. منابع خوب پروتئین عبارتند از گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات.

کلسیم

کلسیم برای تقویت استخوان ها و دندان ها ضروری است. منابع خوب کلسیم عبارتند از لبنیات، سبزیجات برگ سبز، حبوبات و آجیل.

ویتامین  D

ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است. منابع خوب ویتامین D عبارتند از نور خورشید، ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و شیر غنی شده با ویتامین  D.

ورزش منظم

ورزش منظم به تحریک رشد استخوان ها کمک می کند. فعالیت های هوازی مانند دویدن، شنا و دوچرخه سواری منجر به تقویت عضلات و استخوان ها می شود. فعالیت های قدرتی مانند بلند کردن وزنه نیز می تواند به افزایش تراکم استخوان ها بیانجامد.

خواب کافی

خواب کافی برای رشد و نمو در همه سنین مهم است، اما برای افزایش قد در دوران رشد اهمیت ویژه ای دارد. خواب کافی فرصت تولید هورمونهای رشد را به بدن شما می دهد.

سایر عوامل

عوامل دیگری نیز می توانند بر افزایش قد تأثیر بگذارند، از جمله:

 • عدم مصرف سیگار و الکل
 • مدیریت استرس
 • عدم ابتلا به بیماری های مزمن

اگر نگران قد خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید. چرا که می تواند به شما کمک کند تا عوامل تأثیرگذار بر قد خود را شناسایی کرده و اقدامات لازم را برای افزایش قد خود انجام دهید.

راهکارهای افزایش قد در سنین مختلف

راهکارهای افزایش قد در سنین مختلف شامل دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی می شود.

کودکان

افزایش قد در دوران کودکی بستگی به عوامل ژنتیکی، تغذیه، فعالیت ‌های ورزشی و سلامتی جسمی کودک دارد. در این سنین مصرف غذاهایی که دارای پروتئین ‌ها، کلسیم، ویتامین  باشند مانند شیر و فراورده‌ های لبنی، سبزیجات، ماهی، مرغ و مواد غذایی دارای ویتامین D بسیار مفید خواهد بود.

ورزش و فعالیت های بدنی نیز از دیگر عوامل موثر در افزایش قد برای کودکان است. ورزش ‌هایی که انعطاف و قدرت عضلات را افزایش بدهند مثل شنا، بسکتبال، والیبال و کشتی. این فعالیت ‌ها می توانند به کودک کمک کنند تا بهتر رشد کرده و در ضمن از نظر روحی نیز سرحال باشند.

خواب کافی برای کودکان اهمیت زیادی دارد. چرا که این موجب رشد بدن می شود. در آخر کنترل استرس در این دوران برای رشد کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

نوجوانان

در دوران نوجوانی، رشد قد به اوج خود می رسد. در این دوران، رعایت نکات بالا و همچنین موارد زیر می تواند تأثیر بیشتری بر افزایش قد داشته باشد:

 • به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت عمومی خود مطمئن شوید.
 • در صورت ابتلا به بیماری های مزمن، با پزشک خود در مورد نحوه مدیریت بیماری خود صحبت کنید.

بزرگسالان

در دوران بزرگسالی، رشد قد به کندی ادامه می یابد. با این حال، با رعایت نکات بالا، می توان از کاهش قد در این دوران جلوگیری کرد یا آن را به حداقل رساند.

عوامل مختلفی بر افزایش قد تأثیر دارند. ژنتیک مهم ترین عامل است، اما تغذیه، ورزش و سلامت کلی نیز می توانند تأثیر قابل توجهی بر قد داشته باشند. رعایت نکات بالا می تواند به افزایش قد در دوران رشد کمک کند.

تغذیه صحیح دوران رشد 

تغذیه صحیح در دوران رشد نقش مهمی در افزایش قد دارد. در این دوران، بدن به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد تا بتواند به رشد و نمو خود ادامه دهد. از جمله مواد مغذی ضروری برای افزایش قد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پروتئین
 • کلسیم
 • ویتامین D  
 • منیزیم
 • روی
 • فسفر
 • آهن
 • ویتامین  A
 • ویتامین  C 

برای دریافت این مواد غذایی به صورت روزانه بهتر است در طول روز وعده های غذایی منظم و سالم بخورید. از مصرف غذاهای فرآوری شده، غذاهای پرچرب و غذاهای شیرین خودداری کرده و به اندازه کافی آب بنوشید.

آیا در سنین بالا نیز امکان افزایش قد وجود دارد؟

در سنین بالا، فرصت افزایش قد به صورت طبیعی کاهش می ‌یابد، زیرا غالباً پس از بلوغ، استخوان ها به اندازه قبل رشد نخواهند کرد. اما شاید هنوز هم چند راه کار برای افزایش قد در این سنین وجود داشته باشد:

تغذیه مناسب: برای افزایش قد لازم است کلسیم و ویتامین ها لازمه را دریافت کنید.

ورزش و فعالیت های بدنی: با انجام ورزش های استقامتی و انعطاف عضلات به حفظ قدرت استخوان ها کمک کرده و روند تحلیل آن ها در دوران پیری را به تعویق بیاندازید.

درستی وضعیت نشستن و ایستادن: نحوه درست نشستن و ایستادن می ‌تواند روی قد شما تاثیر بگذارد. چرا که نظام عضلانی و استخوانی به این موضوع بستگی دارد.

استفاده از روش‌ های اصلاحی: برخی افراد ممکن است به انجام روش ‌های اصلاحی مانند کفش ‌های با تخته های خاص در زیر آن ها یا انجام تمرینات استخوان‌ شکنی روزانه متوسل شوند.

مراقبت پزشکی: در برخی موارد، مشاوره پزشکی برای بررسی وضعیت سلامتی استخوان‌ ها و انجام برخی آزمایشات می تواند مفید باشد. این در شناسایی مشکلات احتمالی و ارائه راهکارهای مناسب مفید خواهد بود.

این راهکارها ممکن است تا اندازه ای کمک کننده باشند اما اگر قصد افزایش قد در سنین بعد از رشد را داشته باشید به نظر می رسد چندان موفق نخواهید شد مگر با انجام عملیات پیچیده و سخت که برای هر کسی مناسب نیست. از طرفی انجام این عملیات در ایران هنوز رایج نشده و در خارج از کشور نیز بسیار پر هزینه خواهد بود.